`

Aktualności

Aktualności 12 marca 2015 wyświetleń: 7633

Noc Konfesjonałów 6.0 - rekomendacje

16 lutego bieżącego roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie diecezjalnych i zakonnych koordynatorów akcji ewangelizacyjnej Noc konfesjonałów, w której udział wzięli przedstawiciele 14 diecezji oraz Zgromadzenia Księży Pallotynów. Ponadto przedstawiciele 4 diecezji, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, zadeklarowali chęć zorganizowania akcji na terenie reprezentowanychch diecezji. 

 Celem spotkania było omówienie genezy oraz idei Nocy konfesjonałów, przedstawienie dotychczasowych doświadczeń, wynikających z jej organizowania oraz wspólne ustalenie założeń i rekomendacji dla kolejnych edycji akcji. Podczas prezentacji doświadczeń płynących z organizacji pięciu edycji, szczególnie podkreślano, że należy rozumieć Noc konfesjonałów jako dodatkową akcję duszpasterską o zasięgu ponadparafialnym, skierowaną głównie do osób żyjących na pograniczu wiary i niewiary.

Drugą część spotkania wypełniła otwarta dyskusja podczas której przybliżone zostały doświadczenia organizacji Nocy Konfesjonałów w innych miastach, szerzej przedstawiono doświadczenia Lublina i Rzeszowa. Omówiona została również linia graficzna tegorocznej edycji Nocy konfesjonałów przeznaczona do ekspozycji w przestrzeni publicznej w okresie Wielkiego Tygodnia. Koncepcja graficzna zakłada zainteresowanie odbiorcy obrazem opartym na kreatywnym wykorzystaniu typografii. Kiedy się bliżej przyjrzymy plakatowi, odczytamy w obrazie treść rachunku sumienia – patrząc na przekaz z oddali dostrzeżemy w nim ułożoną z liter twarz Chrystusa.  Tradycyjnie projekt jest tak przygotowany by mógł być eksponowany i budził zainteresowanie w przestrzeni publicznej.

Na koniec spotkania poruszony został problem wspólnego terminu akcji duszpasterskiej. Najpopularniejszym czasem organizacji Nocy konfesjonałów wybieranym przez rejestrujące się parafie jest kolejno Wielki Piątek oraz Wielki Czwartek. Głównymi argumentami przemawiającymi za wspomnianymi terminami są:

 • przypadająca na te dni kampania w mediach oraz na ulicach
 • osoby powracające z zagranicy które często nie mają możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty za granicą
 • aktywne zawodowo osoby, które przez swój pracoholizm zatraciły poczucie zbliżających się świąt

W toku dyskusji na temat wspólnego terminu, przyjęto kompromisową rekomendację, by zawęzić termin  Nocy Konfesjonałów do okresu WIELKIEGO TYGODNIA.

Rekomendacje i założenia dot. Nocy Konfesjonałów 2015

W związku z rozpoczętymi przygotowaniami tegorocznej akcji, przesyłamy podstawowe informacje związane z organizacją Nocy Konfesjonałów:

 • Terminy: 30 marca – 3 kwietnia 2015 Wielki Tydzień, czas organizacji Nocy konfesjonałów  
   
 • W związku z przypadającą w tym okresie 10 rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, proponujemy rozpoczynanie Nocy konfesjonałów o godz. 21:37 (pierwsza edycja akcji powstała by upamiętnić Jana Pawła II)

   
 • Na stronie nockonfesjonalow.pl  do 7 marca zostanie uruchomiony uproszczony formularz rejestracji kościołów organizujących nocną spowiedź w okresie Wielkiego Tygodnia. Prosimy koordynatów diecezjalnych o rejestrowanie kościołów i ich weryfikację w zakresie diecezji.
   
 • Do wszystkich parafii uczestniczących dotychczas w akcji oraz do diecezji zostaną wysłane oficjalne plakaty Nocy Konfesjonałów w celu ich ekspozycji  w przestrzeni publicznej oraz do identyfikacji kościołów włączonych w akcję. Projekt w pełnej rozdzielczości zostanie opublikowany na stronie nockonfesjonalow.pl na potrzeby ewentualnych dodruków lub przeskładów do innych formatów.
   
 • Spowiedziom nocnym powinny towarzyszyć modlitwy, czuwania, adoracje  oraz nauki pomagające w przygotowaniu  do sakramenty spowiedzi. Ważne jest by zapewnić zebranym atmosferę wyciszenia i intymności, a ewentualna aktywność mediów wewnątrz świątyni prosimy ograniczyć do minimum ( 2-3 minuty zachowując dyskrecję oraz prywatność zebranych osób).
   
 • Na oficjalnej stronie akcji chcemy rozbudować dział kontakt o dane wszystkich koordynatów diecezjalnych. Prosimy o przesłanie na adres: kontakt@nockonfesjonalow.pl informacji do publikacji w zakresie: imię i nazwisko księdza koordynującego akcję w diecezji nr telefonu, adres email.
   
 • W niedzielę Palmową tradycyjnie planowana jest dystrybucja kieszonkowych rachunków sumienia na ulicach miasta. Plik PDF rachunku sumienia do wydruku we własnym zakresie dostępny będzie do pobrania na stronie internetowej akcji oraz istnieje możliwość wspólnego zamówienia większej ilości rachunków .

 

aktualizowano: 2015-03-17
Wszystkich rekordów:
a

Akcja społeczna NOC KONFESJONAŁÓW

2010 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Wsparcie "Nocy Konfesjonałów"

BOŚ BANK: 76 1540 1085 2098 9144 6596 0001

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne